Uzależnienie od alkoholu leczenie Warszawa Capra

Jednym z najczęściej spotykanych współcześnie uzależnień jest uzależnienie od alkoholu. Ten nałóg dotyka wiele społeczeństw, niszczy związki, przyczynia się do rozpadu rodzin.

Początkowo nałóg trudno jest rozpoznać. Zaczyna się bowiem niewinnie. Od czasu do czasu wypijane parę kieliszków na urodzinach kolegi albo imprezie rodzinnej to w końcu nic groźnego. Później coraz częściej trafiają się okazje, a wreszcie każdy powód jest dobry, by „wychylić kilka głębszych”. Najpierw potrzebne jest towarzystwo, dobra atmosfera, poczucie rozluźnienia, zniwelowania napięcia. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby człowiek czuje tak nieprzepartą potrzebę picia, że pije sam.

Zdiagnozowanie choroby jest o tyle utrudnione, że wielu uzależnionych doskonale się ukrywa, maskuje objawy, znajduje wytłumaczenie swoich zachowań. Trudno jednoznacznie postawić granicę, za którą kończy się zwykłe upodobanie i przyjemność z picia alkoholu, a pojawia się wymykający się kontroli przymus sięgania po kieliszek.

Dodatkowo czynnikiem utrudniającym wykrycie i leczenie alkoholizmu okazuje się zarówno postawa chorego, jak i jego bliskich, współuzależnionych. Osobie uzależnionej trudno przyznać się do tego, że nie panuje nad nałogiem, że jest uzależniony. Rodzina natomiast boryka się najczęściej z poczuciem wstydu, napiętnowania i wykluczenia, gdyż alkoholizm jest zachowaniem nieakceptowanym społecznie. Poza tym współuzależnieni często pozostają w relacji zależności (materialnej, emocjonalnej) wobec osoby chorej.

Leczenie uzależnienia  nie jest łatwe, ale wcześnie podjęte, daje szansę na powrót do normalnego życia. Wszystkich zainteresowanych terapią zapraszamy do Ośrodka Capra w Warszawie – pomoc osobie uzależnionej od alkoholu.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.