Depresja powoduje duże trudności w codziennym funkcjonowaniu u osoby, która na nią zachoruje. Nie sprawia wtedy zadowolenia żadna wykonywana przez nią czynność, mogą często zdarzać się u niej myśli samobójcze, pojawiają się też stany lękowe.

Każdy z nas miewa takie dni, w których nastrój wyraźnie się pogarsza. Jak rozpoznać sytuację, w której nie można już mówić o chwilowym pogorszeniu się humoru, a należy stwierdzić, że mamy do czynienia z depresją? Powodem do niepokoju jest fakt utrzymywania się złego nastroju przez dłuższy czas. Zwłaszcza, jeśli towarzyszy temu pogorszenie się ogólnego stanu zdrowia, pojawienie się przesadnego lęku przed tym, co wydarzy się w przyszłości, nadmierna i nie występująca wcześniej drażliwość oraz bezsenność. Osoba, u której pojawiają się takie symptomy zaczyna mieć problem z normalnym funkcjonowaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o wykonywanie swoich obowiązków w miejscu pracy. Zdarza się również, że zaczyna ona sięgać po alkohol, szukając w nim rozwiązania swoich problemów. Jeżeli występują u Ciebie takie objawy lub też znasz osobę, u której można stwierdzić ich wystąpienie, to znak, że najprawdopodobniej konieczne będzie podjęcie leczenia depresji ( np. w Warszawie ).

Przyczyny zachorowania na depresję mogą być różne. U niektórych osób kluczowa jest genetyka, to właśnie w genach dziedziczą one skłonność do zapadnięcia na choroby natury psychicznej. Czasem przyczyny wystąpienia depresji maja charakter neurologiczny, np. dochodzi do zaburzeń w komunikacji pomiędzy neuroprzekaźnikami. Innym możliwym powodem pojawienia się tej choroby są okoliczności życiowe. Śmierć bliskiej osoby, problemy finansowe lub samotność sprzyjają pojawieniu się zaburzeń psychiki. Trzeba niestety odnotować, że w obecnych czasach tego typu kłopoty życiowe dotykają coraz większej liczby osób. Nie dziwi więc, że depresja coraz częściej zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych.

Leczenie depresji ( np. w Warszawie ) polegać powinno zarówno na psychoterapii, jak i stosowaniu odpowiednich leków. Jeżeli chora osoba zostanie otoczona profesjonalną opieką, z pewnością uda jej się po pewnym czasie pokonać depresję i na nowo odnaleźć sens życia. Nie należy lekceważyć objawów tej niebezpiecznej choroby, ponieważ gdy leczenie nie jest podejmowane, może wystąpić nawet sytuacja zagrożenia życia, kiedy chory podejmie próbę realizacji swoich planów związanych z myślami samobójczymi.