Psychoterapeuta Capra

Decyzja o korzystaniu z pomocy psychoterapeuty często wywołuje niepokój i lęk. Wizyta w gabinecie obciążona jest licznymi stereotypami i uprzedzeniami. Boimy się nie tylko opinii najbliższych, otoczenia, ale też obnażenia swoich słabości, własnego „ja” przed osobą zupełnie nieznaną, nawet jeśli jest to specjalista. Lęk wywołuje możliwość negatywnej oceny, a chociażby nikłe podejrzenie choroby psychicznej przyprawia nas o gorsze samopoczucie. Jak wyzbyć się tej niechęci? Jak poradzić sobie ze strachem i obawami?

Dobry psychoterapeuta (takich znajdziecie Państwo w ośrodku Capra w Warszawie) zaoferuje profesjonalną pomoc, spróbuje wspólnie z pacjentem dotrzeć do źródeł trudności, znaleźć przyczynę niepokojących objawów i wypracować metody radzenia sobie z problemami. Dodatkowo możemy być spokojni o dyskrecję. Wszystko, co ma miejsce w gabinecie terapeutycznym, zostaje w gabinecie terapeutycznym. Psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa.

Przed pierwszą wizytą warto skonkretyzować swój problem, a jeśli nie umiemy go nazwać, to przynajmniej zastanowić się, co nam przeszkadza, co niepokoi lub męczy w obecnej sytuacji. Może to nasi bliscy zauważyli, że dzieje się coś niepokojącego, a może sami nie dajemy sobie rady z jakimś aspektem własnego życia.

W czasie wstępnej sesji dobry psychoterapeuta spróbuje nawiązać z nami kontakt. Musimy przygotować się na to, że pierwsze spotkanie będzie swoistym wstępem do całej terapii, która może trwać znacznie dłużej (kilka miesięcy, a niekiedy nawet kilka lat). W czasie rozmowy psychoterapeuta zbierze niezbędne informacje, zaproponuje plan współpracy, wspólnie z klientem ustali zasady, określi długość i częstotliwość wizyt oraz zadecyduje o stosowanej metodzie.

Jest to też dobry moment dla nas, by sprawdzić, czy w towarzystwie danego specjalisty czujemy się bezpiecznie i swobodnie, czy budzi nasze zaufanie, czy jesteśmy w stanie zwierzyć mu się z naszych problemów. Pamiętajmy, że jedynie szczera rozmowa z psychoterapeutą może sprawić, że uzyskamy realne wsparcie. Niemniej dobry psychoterapeuta uszanuje nasz brak gotowości do mówienia o niektórych kwestiach, nie będzie naciskał na poruszanie tematów, które wywołują opór.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.