Kompulsywne jedzenie terapia

Niepohamowane ataki objadania się, wymykające się spod kontroli  to niekoniecznie objawy wilczego apetytu i nieustannego głodu. Przyczyną może tu być poważna dolegliwość związana z psychiką.  Jak sobie radzić w sytuacji, gdy kompulsywne jedzenie dotknie właśnie nas albo kogoś z naszego najbliższego otoczenia? Jak rozpoznać dolegliwość i gdzie zwrócić się o pomoc?

Osoba uzależniona od jedzenia potrafi w bardzo krótkim czasie pochłonąć ogromne ilości pokarmu, nawet jeśli wcale nie jest głodna. Napady pojawiają się okresowo, średnio dwa razy w tygodniu i są dosyć krótkie. Trwają od 30 minut do 2 godzin. Zazwyczaj po takim epizodzie osoba  odczuwa wstyd i zażenowanie.

W przeważającej części wypadków ukrywa się ze swoim problemem, je późno w nocy albo wcześnie rano, zanim wstaną inni domownicy. Bywa, że zasiada do stołu z pozostałymi członkami rodziny, je posiłki o stałych porach, zachowuje się z pozoru zupełnie normalnie. Jednak gdy nadarza się odpowiedni moment, chwila samotności, wtedy wykorzystuje ją na potajemne, sekretne obżarstwo.

Takie zachowanie ma przynieść ukojenie, uspokoić emocje, złagodzić stresy. Niestety skutek zazwyczaj jest odwrotny. Pojawia się poczucie winy i wyrzuty sumienia, co z kolei prowadzi do obniżenia nastroju, a nawet stanów depresyjnych.

Co istotne, osoba cierpiąca na kompulsywne jedzenie nie wie, jak sobie radzić z problemem. Nie kontroluje go. Często w czasie napadu kontynuuje spożywanie produktów (bardzo różnych lub z tej samej grupy np. tylko słodycze), mimo że czuje nudności, mdłości, dyskomfort, ból albo inne dolegliwości fizyczne.

Przyczyny kompulsywnego jedzenia mogą być rozmaite: poczucie pustki, samotności, znudzenia, nieradzenie sobie ze stresem, emocjami, problemy w rodzinie, w pracy, niskie poczucie własnej wartości, niezadowolenie z własnego ciała, życia, negatywny stosunek do siebie samego, zaburzenia nastroju.

Jak sobie radzić, kiedy kompulsywne jedzenie okaże się również naszym problemem? Pierwszym krokiem jest zwrócenie się o profesjonalną pomoc do specjalisty. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest psychoterapia, niekiedy wspomagana farmakoterapią.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.