Bulimia pomoc

Bulimia to termin wprowadzony przez Galena. Z greckiego oznacza dosłownie „byczy głód”, ale schorzenie to bywa też nazywane żarłocznością psychiczną. Zaburzenie objawia się kompulsywnymi napadami żarłoczności, objadaniem się, spożywaniem dużych ilości jedzenia w krótkich odstępach czasu. Po takim ataku następuje zazwyczaj zachowanie kompensacyjne, czyli ścisła dieta, ostra głodówka albo prowokowane wymioty.

Zaburzenie to polega również na koncentrowaniu życia na jedzeniu i aspektach z nim związanych, czyli między innymi kontrolowaniu masy ciała. Osoby dotknięte bulimią, choć przesadnie obawiają się przybrania na wadze, jednocześnie mają problemy z zapanowaniem nad apetytem, choć wiedzą o swoim problemie, nie umieją przerwać nawracających napadów, dlatego zalecane jest leczenie bulimii (np. w ośrodku Capra w Warszawie).

Na bulimię znacznie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Zazwyczaj choroba rozpoczyna się w okresie dorastania, dotyka nastolatek i młodych kobiet. Szczególnie podatne są przedstawicielki rasy białej oraz te, które szczególnie dbają o własną sylwetkę, są aktywne fizycznie.

Jednak bulimia nie ogranicza się jedynie do problemów z odżywianiem. Choroba ma głębsze podłoże – psychiczne. Żarłoczność bywa powodowana emocjami – złością, smutkiem, stresem. Miewa swoje źródło w różnych problemach natury osobistej oraz kłopotach z najbliższymi, z innymi ludźmi. Wśród głównych przyczyn wymienia się konflikty rodzinne, emocjonalne zaniedbywanie dzieci przez rodziców w dzieciństwie, brak akceptacji przez rówieśników albo brak samoakceptacji, uszkodzenia struktur mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie sytości, a nawet czynniki genetyczne.

Osoby cierpiące z tego powodu bardzo często ukrywają swój problem, a przedłużająca się choroba może prowadzić do niebezpiecznych następstw zdrowotnych (niedoborów elektrolitów i witamin, zapaleń jamy ustnej, gardła i przełyku, dolegliwości ze strony układu krążenia). Dlatego w przypadku podejrzenia zaburzenia należy zgłosić się po specjalistyczną pomoc do psychologa (np. do naszego ośrodka w Warszawie). Leczenie bulimii na ogół polega na podjęciu psychoterapii zaburzeń odżywiania.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.