Leczenie depresji

Depresja jest bardzo poważnym problemem zdrowotnym, który dotyczy bardzo dużej ilości osób na całym świecie. Wyróżniane są dwa typy depresji ze względu na źródło pojawienia się jej. Jeżeli osoba doświadcza bardzo trudnych przeżyć, na przykład śmierci bliskiej osoby, rozpadu związku, utraty dziecka i na skutek tego rozwija się depresja, to mamy do czynienia z depresja egzogenną. Jeżeli jednak depresja nie pojawia się na skutek trudnych przeżyć, a ma podłoże biologiczne, to mamy do czynienia z depresją endogenną.

Jak rozpoznać czy dana osoba choruje i wymaga leczenia depresji (np. w Warszawie)? Osoba dotknięta depresją posiada smutny nastrój, duży spadek wigoru i nie jest w stanie cieszyć się z rzeczy i czynności, które kiedyś tak bardzo były dla niej źródłem satysfakcji. Wykonywanie pracy, obowiązków domowych czy kontakty z bliskimi nie są już dla tej osoby takim źródłem przyjemności, jak kiedyś. Osoba cierpiąca na depresję ma problemy z koncentracją, męczy się podczas wykonywania czynności, które kiedyś wykonywała bezproblemowo. Co więcej, u chorego pojawia się poczucie winy i niestety zdarza się nierzadko, że dochodzi do wystąpienia myśli samobójczych.

Osoba, która wymaga leczenia depresji (np. w Warszawie – leczenie depresji Warszawa) odczuwa złe samopoczucie  rano  lub wieczorem. Brak apetytu i zaburzenia snu także mogą wskazywać na to, iż osoba boryka się z depresją.

Depresja wymaga leczenia, ponieważ stanowi niezwykle duże obciążenie dla funkcjonowania i życia jednostki na bardzo wielu płaszczyznach. Depresja w bardzo dużym stopniu utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, chodzenie do pracy, uczenie się, nawiązywanie kontaktu z innymi ludźmi czy podtrzymywanie relacji interpersonalnych. Z tego też powodu wymagane jest jak najszybsze skierowanie osoby chorej na depresję do odpowiednich specjalistów (m.in. w Warszawie), którzy umiejętnie zajmą się pacjentem. Osoba chorująca na depresję powinna poddać się psychoterapii oraz leczenie farmakologicznemu. Leczenie chorego lekami odbywa się pod bacznym okiem psychiatry, który dobiera leki odpowiednio pod kątem stanu zdrowia chorego, siły działania leku oraz profilem depresji.
Jeżeli zauważyłeś, że Twój bliski lub znajomy w ostatnim czasie posmutniał, zamknął się w sobie i nie ma energii do wychodzenia z domu, porozmawiaj z nim. Jeżeli zobaczysz, że to nie tylko kwestia przejściowa, która trwa jeden dzień, skieruj do specjalisty na leczenie depresji. Być może Twoja pomoc okaże się bezcenna i uratuje mu życie.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.