Leczenie depresji Warszawa ośrodek Capra

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych oraz kluczowa przyczyna niezdolności do pracy. Jest problemem nawet kilkunastu procent osób na całym świecie. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Niestety bardzo często pozostaje niezdiagnozowana, dlatego tylko nieliczni otrzymują fachową pomoc i rozpoczynają leczenie depresji pod okiem specjalisty (np. w centrum Capra w Warszawie – ośrodek leczenia depresji Warszawa ).

W powszechnej opinii depresja kojarzona jest ze spadkiem nastroju. Taki stan zdarza się jednak wielokrotnie każdemu z nas. Jak zatem skutecznie odróżnić chandrę, przejściowy smutek od typowej depresji? Normą są wahania nastrojów wywołane konkretnymi okolicznościami. Nie jest niczym niepokojącym to, że cieszymy się, gdy czujemy radość, ani że płaczemy, gdy jest nam smutno. Wręcz przeciwnie, dziwny jest brak reakcji, apatia. W przypadku depresji dochodzi właśnie do rodzaju zobojętnienia. Chory nie reaguje typowo na wydarzenia zewnętrzne, nie ulega zmiennym humorom pod wpływem tego, co dzieje się wokół niego.

Osoba dotknięta depresją stopniowo przestaje czerpać radość z życia, przyjemność z czynności i zdarzeń, które dotychczas były dla niej miłe. Charakterystyczne jest poczucie pustki, obojętności, a niekiedy odwrotnie – nietypowa impulsywność, brak kontroli nad emocjami, niepokój, napięcie i labilność nastrojów. Z czasem pojawiają się pesymistyczne wizje przyszłości, a wreszcie ograniczenie aktywności, utrata zainteresowania dawnymi pasjami, unikanie spotkań i kontaktów z otoczeniem, izolacja (zobacz też czym jest depresja poporodowa).

Wreszcie osoba chora przestaje chodzić do pracy, opuszczać mieszkanie, własny pokój, a nawet łóżko. Trudność sprawiają jej zwykłe, codzienne czynności. Unika wstawania, mycia się, ubierania, czesania. Pojawiają się lęki, myśli depresyjne, rezygnacyjne, a nawet samobójcze. Depresji mogą towarzyszyć również inne objawy, takie jak: spadek libido (u kobiet również zaburzenia cyklu miesiączkowego), bezsenność, utrata apetytu, pogorszenie pamięci i koncentracji, zaburzenia dobowego rytmu aktywności.

Leczenie depresji nie należy do łatwych. Jest to choroba, która lubi nawracać, ale można się z niej wyleczyć. Ważne jest wsparcie bliskich i profesjonalna terapia pod kontrolą specjalisty np. w naszym ośrodku w Warszawie.

Zapraszamy do kontaktu także osoby zainteresowane własnym rozwojem. Każde spotkanie trwa od 50 do 60 min.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.