Nerwica leczenie

psychoterapia Capra

Nerwica to choroba dotycząca przede wszystkim emocji, która znacząco wpływa na zachowanie osoby nią dotkniętej. Zazwyczaj jej źródłem są nierozwiązane, często nieuświadomione psychiczne konflikty wewnętrzne pozostające ze sobą w sprzeczności np. poczucie gniewu zderzone ze społeczną normą, nakazem tłumienia skrajnych emocji. Jednak przyczyny nerwicy mogą być bardzo różne. Znajdziemy wśród nich także czynniki genetyczne. Układ nerwowy niektórych osób jest zwyczajnie bardziej wrażliwy na bodźce, a przez to biologicznie podatny na uleganie lękom.

Nie bez znaczenia są również cechy temperamentu czy wzorce przekazywane w domu rodzinnym. Rodzice, którzy postrzegają świat jako zagrożenie, jako zbiór wrogich i niebezpiecznych sytuacji taką wizję przekazują swoim dzieciom. Wpływ na pojawienie się nerwicy mogą mieć nadmierne oczekiwania, tzw. wysokie ustawianie poprzeczki, perfekcjonizm i restrykcyjne przestrzeganie reguł, wychowanie oparte na zbiorze nakazów i zakazów.

Przyczyną może też być trauma, jakiej doświadczyliśmy w dzieciństwie. Sytuacja, która nie została przepracowana i odreagowana, daje o sobie znać po latach. Do tego typu traum zaliczyć możemy np. doświadczenie przemocy (w tym także seksualnej), nadużycia emocjonalne, rozwód rodziców, utratę lub śmierć osoby bliskiej. Jakiekolwiek poważne zagrożenie bezpieczeństwa, jakiego doświadczyliśmy w przeszłości, sprawia, że w teraźniejszości doszukujemy się zagrożeń nawet tam, gdzie ich tak naprawdę nie ma.

Co istotne, osoba dotknięta nerwicą nie zdaje sobie zazwyczaj sprawy z konfliktu psychicznego, dlatego nie jest w stanie w racjonalny sposób sobie z nim poradzić. Przyczyn wypieranego ze świadomości lęku upatruje zazwyczaj w gniewie, irytacji, przemęczeniu.

W zależności od rodzaju nerwicy jej objawy mogą być bardzo różne: od uczuć wewnętrznego napięcia, lęku, niepokoju, irytacji, frustracji, apatii, zniechęcenia poprzez duszności, bóle serca, głowy, brzucha, nudności, biegunki, wymioty, nadmierną potliwość aż po bezsenność, spadek libido czy impotencję.

Oczywiście okresowe poczucie zdenerwowania, stresu, rozbicia co jakiś czas towarzyszy każdemu z nas, ale w przypadku nerwicy dyskomfort powoduje wyraźne cierpienie, a objawy utrzymują się przynajmniej przez kilkanaście dni i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Lęk staje się paraliżujący, nie pozwala wykonywać zwykłych czynności, wychodzić z domu, spotykać się z ludźmi, oddawać rozrywkom i przyjemnościom.

Psychoterapia nerwic

Leczenie nerwic bywa długotrwałe. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i nasilenia objawów stosuje się terapię niekiedy w połączeniu z farmaceutykami. Leki jednak nie usuwają przyczyn choroby, a jedynie łagodzą uciążliwe symptomy. Dlatego przy leczeniu nerwic, szczególnie tych głębokich niezbędna jest współpraca z terapeutą. Doświadczonych w tej dziedzinie specjalistów znajdziecie Państwo w ośrodku Capra w Warszawie.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.

Nerwica Leczenie Capra