Mediacje
Mediacja – to próba rozwiązania konfliktu na ścieżce dialogu
-
Procedura ta przynosi wiele korzyści stronom konfliktu, umożliwiając:
-
szybsze, tańsze i prostsze postępowanie, niż proces sądowy
-
działanie mające na celu wspólne rozwiązanie problemu, zamiast “walki” stron o to, kto ma rację
-
wyrażenie własnych potrzeb i uczuć, “wyżalenie się”, ale także poznanie i zrozumienie racji oraz punktu widzenia drugiej strony
-
dążenie do pojednania stron, naprawienia ich relacji, zbudowanie dobrej komunikacji i satysfakcjonujących reguł dalszego współżycia między stronami
-
bezpośredni i aktywny wpływ stron (zamiast osób trzecich, np. sądu) na rozwiązanie sporu (mediator jedynie wspiera strony, a nie wyręcza je w poszukiwaniu rozwiązań)
-
wypracowanie przez strony akceptowalnej przez nie ugody mediacyjnej oraz planu wychowawczego, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań (przedstawione w ugodzie oraz planie wychowawczym oczekiwania stron są uwzględniane w wydawanym przez sąd wyroku)
-
większą gwarancję usunięcia na trwałe konfliktu, podczas gdy postępowanie sądowe może go eskalować
-
wyższą skuteczność realizowania porozumień, bowiem strony, które same je wypracowały, czują się także odpowiedzialne za ich wykonanie
Przykładowe sprawy rodzinne, w jakich mediujemy
-
mediacje między małżonkami w sprawach życia codziennego (gospodarowanie wspólną własnością, pieniędzmi, wychowywanie dzieci, podział obowiązków domowych, pozaterapeutyczna praca nad relacjami w związku)
-
ustalenie zasad i warunków sepracji lub rozwodu (kwestie finansowe i majątkowe, kontakty z dziećmi i ich wychowanie, zabezpieczenie finansowe dziecka)
-
kryzys w związku – podjęcie ostatecznej decyzji o rozstaniu I warunkach tego rozstania lub pozostaniu w związku ale na nowo ustalonych podczas mediacji zasadach
-
konflikty rodzinne pozamałżeńskie, np. między rodzicami a dziećmi o korzystanie ze wspólnego mieszkania, między dziadkami a rodzicami o kontakty z wnukami, itp.
-
zasady opieki nad chorymi, niepełnosprawnymi, bądź będącymi w podeszłym wieku członkami rodziny
-
spory dotyczące spraw majątkowych (np. podział spadku, podział majątku z rodzinnego przedsiębiorstwa)
Przebieg mediacji
I ETAP
Spotkania wstępne (ok. 60 min)
Spotkania wstępne odbywają się z każdą ze stron oddzielnie. W ich trakcie mediator informuje strony o zasadach mediacji, poznaje punkt widzenia na konflikt oraz potrzeby i oczekiwania każdej ze stron.
II ETAP
Wspólne sesje mediacyjne (ok. 2 h).
W trakcie wspólnych sesji mediator pomaga stronom zidentyfikować główne obszary konfliktu, poznać i zrozumieć swoje wzajemne interesy oraz potrzeb. Pomaga znaleźć akceptowalne przez obie strony sposoby rozwiązania konfliktu.
Sesje wspólne obejmują zazwyczaj od 2 do 4 spotkań. Ugoda wypracowana wspólnie w trakcie mediacji jest spisywana przez mediatora za zgodą uczestników mediacji i podpisywana przez strony. Mediacje Warszawa – serdecznie zapraszamy.
Cennik
-
Spotkanie wstępne ( 60 min.): 130 zł
-
Wspólna sesja mediacyjna ( 2 godz.) – 200 zł (płatne z góry, po połowie przez każdą ze stron, chyba że strony postanowią inaczej)
-
Sporządzenie ugody mediacyjnej: 200 zł
-
Sporządzenie rodzicielskiego planu wychowawczego: 200 zł

