Żałoba

Strata bliskiej osoby zawsze wiąże się z bardzo silnymi emocjami i nieistotne jest w tej kwestii, czy śmierć ta nastąpiła w wyniku przewlekłej choroby, czy też miał miejsce wypadek na drodze. Pojawia się silny smutek i żal, czasem bezsilna złość. Na traumatyczne wydarzenie tego typu nie da się wcześniej przygotować i wypracować mechanizmów obronnych.

Każdy człowiek inaczej przeżywa żałobę, da się jednak wyróżnić kilka jej etapów, które występują u każdej osoby pogrążonej w tym stanie. Należy zaznaczyć, że jeśli nawet po upływie kilku miesięcy po utracie kogoś bliskiego osoba w żałobie nadal jest w takim stanie psychicznym, że nie jest w stanie wykonywać zwykłych, codziennych czynności, najprawdopodobniej wystąpiła tzw. żałoba powikłana. Najlepiej jest w takim przypadku udać się po fachową pomoc do psychoterapeuty, np. takiego pracującego w ośrodku CAPRA – żałoba Warszawa.

Żałoba pierwszy etap

Pierwszy etap żałoby to szok, wywołujący najpierw silny wstrząs psychiczny, a następnie odrętwienie. Charakterystyczna dla osób znajdujących się w takim stanie jest próba zaprzeczenia temu, co się wydarzyło i wmawianie sobie, że jest o nieprawda. Ten etap żałoby przechodzi się nieco lżej, jeśli zmarły długo chorował i jego odejście było przez to rozciągnięte w czasie. Gdy przychodzi drugi etap żałoby, pojawia się silna tęsknota za zmarłą osobą i towarzyszący jej żal. Dociera do nas w pełni bolesny fakt tego, że nigdy nie zobaczymy już zmarłej, bliskiej nam osoby. Towarzyszą temu intensywne rozmyślania i bardzo częste wspominanie chwil spędzonych z osobą, która odeszła. W tym momencie mówimy o nadejściu trzeciego etapu żałoby, który czasem przenika się z drugim. Następują wtedy intensywne zakłócenia naszego standardowego planu dnia. Mogą pojawić się problemy z apetytem, bezsenność, niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności, w tym także wyjścia do pracy, unikanie kontaktu z innymi ludźmi. Mogą wtedy wystąpić ataki gniewu a myśli krążyć mogą wokół tematu sensu naszego istnienia. Następnie ma miejsce powolne wygaszanie silnych emocji prowadzące do stanu wyciszenia się. (zobacz też więcej: https://capra.edu.pl/warszawa-osrodek-leczenie-depresji/)

Ile trwa żałoba?

Żałoba może potrwać rok lub nawet dłużej. Ostatecznie odczuwany przez nas smutek nie jest już tak dotkliwy i powoli wracamy do normalnego, codziennego funkcjonowania. Z czasem też ponownie zaczynamy rozmawiać z innymi ludźmi. Będą się jeszcze przytrafiać chwile złego samopoczucia, np. w czasie świąt, kiedy rozmyślanie o zmarłej osobie znowu się pojawi, będziemy już wtedy jednak pogodzeni z doznaną stratą i łatwiej będzie nam to znieść.

Pomagamy w żałobie, zapraszamy do kontaktu

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.