Pomoc osobie uzależnionej od alkoholu Warszawa Ośrodek Capra

Najczęściej alkohol wyzwala w nas emocje i zachowania, które nie ujawniają się w zwykłych, codziennych sytuacjach. Chociaż każdy reaguje nieco inaczej, a samopoczucie po spożyciu tak naprawdę zależy od wielu różnych czynników, to jednak większości kilka kieliszków dodaje odwagi, pewności siebie, rozluźnia, ułatwia nawiązywanie kontaktów. Mocniejszy trunek wydaje się niezwykle prostym, ogólnie dostępnym sposobem na lepszy nastrój, beztroskie zachowanie czy akceptację rzeczywistości. Oczywiście jest to wizja złudna i niebezpieczna, ale o tym osoba uzależniona dowiaduje się zazwyczaj o wiele za późno, wtedy, gdy sama nie umie już sobie poradzić z nałogiem. Wówczas niezbędne okazuje się leczenie alkoholizmu i pomoc specjalisty (np. z naszego ośrodka w Warszawie – alkoholizm leczenie Warszawa).

Podstępna substancją, którą osoby uzależnione od alkoholu dobrowolnie dostarczają własnemu organizmowi, niszczy ich od środka. Może powodować dziesiątki różnych chorób (w tym nowotwory) i dolegliwości. Sieje spustoszenie w układzie nerwowym – powoduje bezsenność, stany depresyjne i psychotyczne. Niekorzystnie wpływa na układ krążenia, przyczyniając się do nadciśnienia i zmian zwyrodnieniowych. Prowadzi do zmian w gospodarce hormonalnej (maskulinizacja, feminizacja) i układzie pokarmowym.

Alkoholizm wiąże się nie tylko z niebezpiecznym konsekwencjami dla zdrowia i utratą kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, ale również z brakiem akceptacji własnego problemu, z ciągłym zaprzeczaniem. Uzależniony nie widzi potrzeby zmian, konieczności zapanowania nad tym, co wymknęło się spod kontroli, gdyż uważa, że nadal panuje nad sytuacją, doskonale radzi sobie z własnym życiem. Niestety prawda jest inna, a unaocznienie jej osobie uzależnionej okazuje się bardzo wymagającym i niełatwym zadaniem. Leczenie alkoholizmu bywa wyjątkowo trudne, gdyż odwyk, na który uzależniony decyduje się pod presją najbliższych, ma niskie szanse na powodzenie. Dopiero akceptacja problemu i rzeczywiste przekonanie o potrzebie fachowej pomocy sprawia, że długi proces wychodzenia z nałogu może zakończyć się sukcesem. Specjalistyczna konsultacja psychologiczna (np. w naszym ośrodku w Warszawie) jest często pierwszym krokiem do zrozumienia własnej słabości, a w konsekwencji poddania się leczeniu alkoholizmu.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.