Terapia dla osób w żałobie

Śmierć osoby bliskiej zmienia nasze życie i nas samych. Zazwyczaj potrzebujemy czasu, by pogodzić się z tym, co się stało, ukoić ból, wygoić duchową ranę. Silne emocje towarzyszą każdemu, a jednak nie ma na świecie dwóch osób, które przeżywałyby żałobę w ten sam sposób. Niemniej dla większości ten okres po bolesnym wydarzeniu jest potrzebny – pozwala przystosować się do nowej rzeczywistości, zaakceptować zmianę, pogodzić się ze stratą.

Czas i intensywność rozpaczy zależą od bardzo wielu czynników: naszej wrażliwości, osobowości, wieku, relacji z osobą zmarłą, ale też przyczyny i sposobu straty (śmierć nagła np. w wypadku, samobójstwo, zgon poprzedzony długą chorobą), a także od uwarunkowań kulturowych i wzorców obyczajowych przyjętych w danej społeczności.

Żałoba nie przebiega na ogół jednorodnie, ma okresy nasilenia i nawrotów cierpienia utrudniającego codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj wyróżnia się 3 podstawowe fazy, które często przenikają się między sobą. Są to: okres szoku, okres kulminacji i okres adaptacji.

W okresie godzenia się ze stratą bliskiej osoby niekiedy niezbędne okazuje się wsparcie ze strony psychologa. W Ośrodku Capra w Warszawie znajdziecie Państwo profesjonalną pomoc w tym trudnym czasie.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.