Pomoc psychologiczna

Depresja, stany lękowe, bezsenność, stres utrudniający normalne funkcjonowanie – wiele może być powodów, dla których konieczne okazuje się skorzystanie z pomocy psychologicznej. Często jednak decyzja o wizycie w specjalistycznym ośrodku czy poradni okazuje się prawdziwym wyzwaniem, gdyż ciągle jeszcze pokutuje przekonanie, że po tego typu wsparcie zwracają się osoby kruche, nadwrażliwe, słabe, niepotrafiące stawić czoła problemom.

Kiedy objawy zaburzenia zaczynają na tyle dawać się we znaki nam i naszym najbliższym, że nie możemy dłużej normalnie funkcjonować, wtedy pełni wątpliwości i obaw zwracamy się po pomoc psychologiczną (np. w ośrodku Capra w Warszawie). Jednak nawet wtedy obawy nie cichną. Zastanawiamy się, jak zachować się w czasie wizyty, od czego zacząć, co powiedzieć.

Wątpliwości i niepokoje szybko okazują się nieuzasadnione. Psycholog jest bowiem szczególnym rodzajem lekarza, który poza specjalistyczną wiedzą, ma też niezwykłe podejście do pacjenta. Potrafi słuchać i obserwować. Z łatwością dostrzega i rozumie to, co niewyrażone wprost. Ma wyjątkowe dar słuchania i rozumienia ludzi. Dlatego rozmowa z nim w żadnym wypadku nie powinna wzbudzać w nas lęku.

Niemniej do pierwszej wizyty warto się przygotować. Trzeba przemyśleć, jakie problemy nam doskwierają, z czym sobie nie radzimy, co nam ciąży i dokucza. Nawet jeśli nie uświadamiamy sobie źródeł trudności, warto zastanowić się, jak zmieniło się nasze postępowanie, odkąd zmagamy się z wewnętrznymi niepokojami, jak odbierają nas inni, co mówią o naszych reakcjach.

Należy również pamiętać, że pomoc psychologiczna to nie jedno spotkanie, błyskawiczna porada i koniec problemów. Zazwyczaj terapia jest rozłożona w czasie, wymaga zaangażowania, poświęcenia, akceptacji i pracy nad sobą. Również diagnoza nie pojawia się po pierwszym spotkaniu. Doświadczony psycholog doskonale wie, że niektóre symptomy mogą być charakterystyczne dla rozmaitych problemów, więc by rozpoznać schorzenie, potrzebuje czasu i uważnego przyjrzenia się problemom pacjenta.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.