Pomoc psychologiczna w żałobie

Powodów dla podjęcia terapii i skorzystania z profesjonalnej pomocy psychologicznej bywa wiele: napady lęku, nerwice, stres, bezsenność, depresja czy inne zaburzenia. Niestety, gdy uświadamiamy sobie, że problem jest poważny i musimy skorzystać z pomocy psychologicznej, pojawia się obawa przed wizytą w specjalistycznym gabinecie. Taka postawa to wynik powszechnej opinii, jaka panuje na temat osób korzystających z tego typu wsparcia. Często uważa się, że do psychologa zgłaszają się osoby, które nie radzą sobie z własnym życiem, delikatne, nieodporne na stres, niepewne.

Trudno przełamać strach i zakorzenione w świadomości stereotypy. Niemniej, gdy zaburzenie zaczyna utrudniać nam normalne, codzienne funkcjonowanie, zabiera radość życia, wpływa negatywnie na relacje z innymi, wtedy najczęściej, pomimo dręczących nas wątpliwości, zwracamy się jednak po specjalistyczną pomoc psychologiczną (tego typu wsparcie oferuje Państwu centrum Capra w Warszawie – psychoterapeuta centrum Warszaw).

Zanim zjawimy się na umówionej wizycie, zastanawiamy się zazwyczaj, jak będzie wyglądało to pierwsze spotkanie z psychologiem, na co powinniśmy się przygotować, co mówić, jak reagować i jak się zachowywać. To normalne, że przed tym, co nieznane odczuwamy rodzaj poddenerwowania i niepewności, ale terapia to nic strasznego, a sam psycholog to specjalista, który odznacza się szczególną empatią i wyjątkowym nastawieniem wobec innych. Jest świetnym obserwatorem i słuchaczem wyczulonym na potrzeby zgłaszających się do niego ludzi. Rozumie więcej, potrafi bez trudu dostrzec nawet to, czego nie umiemy albo obawiamy się wyrazić wprost. Niemniej nie należy się go obawiać, gdyż jego głównym powołaniem jest świadczenie pomocy psychologicznej i to właśnie w tym celu zbiera, gromadzi różne informacje od swoich pacjentów.

Przed pierwszą wizytą dobrze jest się zastanowić, co nas dręczy i trapi, co denerwuje albo niepokoi. A może zmiany widoczne są w naszym postępowaniu i zauważają je przede wszystkim najbliżsi? Zastanówmy się, które nasze zachowania lub reakcje wzbudzają niepokój u innych. Co nas męczy, czy są to głównie objawy somatyczne, które jednak nie mają źródła w konkretnej chorobie organizmu, czy wewnętrzne lęki (zaburzenia lękowe)?

Odpowiedzi na powyższe pytania mogą nie zjawić się od razu. Możliwe, że trudno nam będzie sformułować problemy, ale pamiętajmy, że dobrze poprowadzona terapia daje pozytywne skutki, a fachowa pomoc psychologiczna (np. w naszym ośrodku Capra w Warszawie – ośrodek leczenia nerwic) przynosi ulgę w cierpieniach.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.