Psycholog dla małżeństw

Terapia małżeńska jest to szczególny typ psychoterapii przeznaczony dla par, małżeństw oraz innych osób pozostających w związku, które przechodzą kryzys i borykają się z narastającymi problemami we wspólnej relacji. Metody stosowane w czasie spotkań uzależnione są od kierunku psychoterapeutycznego, według jakiego pracuje specjalista. Wizyty dają szansę na to, by obie strony spojrzały w inny sposób na więź, która je łączy, a także pozwalają lepiej zrozumieć siebie nawzajem. Spotkania umożliwiają dotarcie do motywów postępowania partnera, spojrzenia na konflikt jego oczami. Zazwyczaj wpływa to korzystnie na całą relację.

Podczas sesji małżonkowie zachęcani są, by otwarcie wyrażali swoje uczucia, obawy, żale. Niekiedy już samo uświadomienie problemu jest szansą na jego rozwiązanie. Stąd też psycholog dla małżeństw uczy jak szczerze ze sobą rozmawiać, jak ważna jest atmosfera wspólnego dialogu i wzajemnego zrozumienia.

Kryzysy w małżeństwie zdarzają się na różnych etapach, nawet wtedy, gdy jesteśmy ze sobą wiele lat i mogłoby się wydawać, że już nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. Najczęstszymi powodami zwracania się o pomoc do psychologa dla małżeństw są kwestie dotyczące pieniędzy, narodzin i wychowywania dzieci, nierespektowania potrzeb jednej ze stron, braku wspólnych zainteresowań, odmiennego zapatrywania się na kluczowe kwestie, zaniku życia seksualnego, zdrady.

Warto pamiętać, że terapia par nie ma na celu doskonalenia czy zmiany jednego z partnerów. Jej podstawowym założeniem jest lepsza komunikacja między partnerami, poprawa wzajemnego traktowania poprzez dostrzeganie różnic i wypracowanie metod pozwalających na rozwiązywanie kolejnych konfliktów w przyszłości.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.