Psycholog dla nastolatków

W okresie dojrzewania u nastolatków zazwyczaj pojawia się kryzys rozwojowy, który niesie wielorakie dylematy i trudności. Dorastający człowiek boryka się wówczas z licznymi zmianami, które zachodzą w jego ciele i psychice. Gwałtowne reakcje emocjonalne, niepokojące, niekiedy dziwne zachowania, niezrozumiałe, skrajne nastroje pojawiają się za sprawą szalejących hormonów.

Młody człowiek zaczyna budować własną tożsamość, staje się indywidualnością, separuje się od rodziców. Zaczyna dostrzegać ich wady, kwestionować podejmowane decyzje oraz przekazywane wartości. Przestaje słuchać dobrych rad, sam chce wybierać swoje ubrania, stanowić o sobie. Zdanie starszych przestaje się liczyć. Na zakupy najchętniej chodzi ze znajomymi, to oni pozornie stają się dla niego najważniejsi.

Dotychczasowe rozwiązania i ustalenia przestają obowiązywać, nastolatek zrywa z nimi i zaczyna szukać nowych dróg, próbuje tego, co nowe, eksperymentuje. Chce być samodzielny i mieć swobodę podejmowania własnych decyzji. Pragnie czuć się, ale też być traktowany jak dorosły.

Dla rodziców jest to czas wzmożonej czujności, ostrożności. Z jednej strony trzeba dać dziecku wolność wybierania, wykazać się cierpliwością i zrozumieniem, z drugiej – kontrolować sytuację, reagować, gdy latorośl wpada w złe towarzystwo, sięga po używki (kompulsywne jedzenie terapia), opuszcza się w nauce.

Jeśli wydaje nam się, że zachowania pociechy wykraczają poza normę albo jest coś, co nas niepokoi w postępowaniu córki lub syna, warto zwrócić się po wsparcie. Psycholog dla nastolatków (w Warszawie w centrum Capra – psycholog młodzież) pomoże Państwu zrozumieć przyczyny zachodzących zmian, a w razie konieczności podejmie się terapii, która obejmie dziecko lub całą rodzinę.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.