Psychoterapia małżeńska

Czasami zdarza się tak, że nawet po wielu latach wspólnego życia ludzie nie potrafią się dogadać. Narastające w ciszy pretensje, żale, skrywane urazy oddalają ich od siebie. Ciągłe kłótnie, spory, niewyjaśnione konflikty pogłębiają kryzys. Nić porozumienia zostaje zerwana i wydaje się, że jedynym sensownym rozwiązaniem problemu jest rozstanie. W takiej sytuacji ostatnim ratunkiem może okazać się dobra terapia małżeńska.

Badania pokazują, że kryzysy mogą pojawić się w związku z różnych powodów. Najczęściej dotykają nas w przełomowych momentach życia, takich jak: zawarcie małżeństwa, narodziny potomstwa, wyprowadzka dzieci z domu czy zakończenie kariery zawodowej. Jednak czasami nie potrafimy się porozumieć z innych względów, na przykład dlatego, że doskwiera nam brak czasu, mamy inne poglądy na kluczowe kwestie (wychowanie dzieci, sposób spędzania wolnego czasu itp.), gonimy za karierą, narzucamy swoje zdanie partnerowi.

Zazwyczaj u źródeł konfliktu leży brak porozumienia, właściwej komunikacji. Po prostu w pewnym momencie ludzie przestają ze sobą rozmawiać, nie wyrażają swoich potrzeb, oczekiwań, emocji. Nie słuchają współmałżonka, nie szanują jego odmienności, prawa do własnego zdania.

Gdy mimo starań nie udaje nam się zakończyć konfliktu, zażegnać kryzysu, powinniśmy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Dobra terapia małżeńska (jaką oferuje Ośrodek Capra w Warszawie) może wesprzeć Was we wzajemnym rozumieniu siebie, wyjaśnić reakcje, postępowanie partnera, wypracować sposoby komunikacji, znaleźć kompromisy, które zaowocują na dalszych etapach związku.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.