Terapia dla małżeństw

Decydując się na wspólne życie, często zakładamy, że już zawsze będzie tak, jak na początku: sielski spokój bez nieporozumień, wzajemna fascynacja i motyle w brzuchu. Tymczasem rzeczywistość szybko weryfikuje nasze wyobrażenia i gdy opadają emocje, mija pierwsze zauroczenie, pojawia się rutyna oraz rozczarowanie związkiem.

Jeśli na dodatek przestajemy się dogadywać, to pojawiają się pytania o sens całej relacji. Kwestionujemy trafność wyboru partnera, zaczynamy dostrzegać jego wady, które nagle zaczynają nas szczególnie denerwować. Wreszcie po długich zmaganiach i próbach naprawienia relacji, zaczyna w nas dojrzewać decyzja o rozstaniu. I chociaż tak naprawdę chcielibyśmy ocalić dawne uczucie, to nie starcza nam sił ani pomysłów, jak to zrobić. W takim momencie dobrym rozwiązaniem może okazać się terapia małżeńska (np. w ośrodku Capra w Warszawie).

Taka terapia to nic strasznego, a kryzysy zdarzają się w każdym, nawet długoletnim związku. Najczęściej pojawiają się w momentach przełomowych: tuż po zawarciu małżeństwa, po narodzinach dziecka, zmianach w życiu zawodowym jednego z partnerów. Jeśli samodzielnie podejmowane próby ratowania relacji zawodzą, możliwe, że jedyną szansą na poprawę jest terapia małżeńska.

Często decyzja o potrzebie pomocy z zewnątrz okazuje się trudna, ale jeśli akceptują ją obie strony, to szansa na powodzenie jest duża. Trudniej przekonać osobę, która kieruje się uprzedzeniami i nawet nie chce słyszeć o potrzebie interwencji ze strony specjalisty. Wtedy najlepszą metodą jest zaproponowanie jednego, jedynego spotkania jako próbnego i niezobowiązującego do kontynuacji terapii. Zazwyczaj taka pierwsza wizyta wystarcza, by uświadomić partnerowi realną konieczność wsparcia i złamać jego opór.

W czasie terapii małżeńskiej specjalista pomaga ustalić problem w związku, pokazuje, gdzie małżonkowie rozmijają się ze sobą w postrzeganiu trudności, jak wpływają na siebie wzajemnie i co mogą zrobić, by naprawić relację. W czasie spotkań wypracowuje się nowe sposoby komunikacji, szuka dróg do zrozumienia drugiej osoby oraz metod pozwalających na radzenie sobie z ewentualnymi kolejnymi kryzysami.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.