Terapia dla par

Każdy związek przechodzi trudne chwile. Nawet małżeństwa z wieloletnim stażem przeżywają kryzysy. Większości z nich udaje się samodzielnie naprawić relację i nie potrzebują pomocy z zewnątrz. Zdarza się jednak i tak, że po wielu kłótniach, nieprzepracowanych konfliktach, bezsennych nocach dwoje ludzi decyduje się na rozstanie. Czy w takim wypadku jest jeszcze coś, co może im pomóc? Czy istnieje szansa na ocalenie związku? Czasami ostatnią deską ratunku okazuje się terapia.

Na początku znajomości poddajemy się urokowi wzajemnej fascynacji. Nie zauważamy wad partnera, wszystko jest w nim doskonałe i piękne. Czas weryfikuje nasze postrzeganie drugiej osoby, mija zaślepienie, a nam pozostaje zwykła codzienność z kimś, kto nie do końca rozumie nasze pragnienia, z kim nie umiemy się porozumieć, z kim dzieli nas więcej, niż łączy. Czar pryska i pozostaje szara codzienność, która nie jest już tak różowa, jak na początku. Wtedy pojawia się pierwszy kryzys. Przestajemy się dogadywać, kłócimy się o błahostki, unikamy się, nie możemy na siebie patrzeć.

Jednak trudności w związku nie są wyłącznie problemem par z krótkim stażem. W równym stopniu dotyczą młodych małżeństw, co i tych, które przeżyły ze sobą ponad 20 lat. Jakie są główne przyczyny konfliktów i czy terapia par jest rzeczywiście skuteczna?

Kryzys mogą wywołać czynniki zewnętrzne, takie jak: dorastanie dzieci, pogoń za karierą, nieustanny brak czasu dla rodziny, zdrada, zmiana pracy albo przejście na emeryturę, brak właściwej komunikacji. Często nie szanujemy albo nie akceptujemy celów i pragnień partnera, jego odmienności, tego, że wyszedł z innej rodziny, innego środowiska, że wyznaje odmienne wartości. Podstawową przyczyną większości kłótni jest brak porozumienia. Ludzie nie potrafią lub nie chcą się słuchać, nie rozmawiają ze sobą.

W odnalezieniu drogi do siebie może pomóc specjalistyczna terapia par, jaką oferujemy Państwu w ośrodku Capra w Warszawie. Nasi psychologowie i terapeuci pokażą Wam, jak określać i komunikować swoje potrzeby w związku, jak wspólnie zacząć znajdować rozwiązania różnych codziennych problemów.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.