Leczenie depresji

Depresja uznawana jest już za chorobę cywilizacyjną, cierpi na nią kilkanaście procent światowej ludzkiej populacji, statystycznie częściej dotyka ona kobiet. Nie zawsze osoby chore na depresję podejmują leczenie. Bardzo często choroba ta pozostaje niezdiagnozowana. Nieleczona może niestety prowadzić nawet do podjęcia przez dotkniętą nią osobę do próby samobójczej.

Czym jest depresja?

Depresję kojarzy się najczęściej z obniżonym nastrojem. Taki przejściowy okres smutku zdarzyć się może jednak każdemu. Jak więc odróżnić stan przejściowego złego samopoczucia od depresji? Otóż przejściowe zaburzenie nastroju związane jest z konkretnym jego powodem. Cieszymy się, gdy mamy ku temu powody i smucimy się również wtedy, gdy spotyka nas coś nieprzyjemnego. Jest to zachowanie jak najbardziej naturalne i świadczy o prawidłowej reakcji na docierające do nas bodźce. W przypadku depresji mamy do czynienia z smutkiem, biernością i apatią niezależnie od tego, co spotyka doświadczającą takiego stanu osobę. Cechą charakterystyczną depresji jest taki właśnie pojawiający się u chorego stan zobojętnienia na wszelkie zewnętrzne bodźce.

Choremu na depresję przestają sprawiać przyjemność czynności, które wcześniej sprawiały mu radość. Wycofuje się on z wszelkiej aktywności, np. rezygnuje z hobby, z którego wcześniej był znany, unika także kontaktów z ludźmi. Może u takiej osoby wystąpić głęboka obojętność na wszystko co dzieje się dookoła lub pojawić się może niespotykana wcześniej impulsywność skutkująca ograniczoną kontrolą nad wyrażaniem emocji, niepokojem, częstą i niespodziewaną zmianą nastrojów. Stopniowa izolacja od otoczenia skutkuje pojawieniem się pesymistycznych wizji dotyczących przyszłości oraz dalszym pogarszaniem się nastroju. Czytaj więcej: leczenie depresji – Ośrodek Capra Warszawa.

Jak przebiega choroba depresji?

Chory na depresję z czasem może przestać pojawiać się w pracy, może dojść do sytuacji, w której będzie on obawiał się wyjść z mieszkania lub nawet będzie odczuwał silny lęk przed wyjściem z łóżka. Osoba chora nie jest wtedy w stanie zmusić się do takich zwykłych czynności jak mycie się i ubranie. Przez cały dzień towarzyszą jej przygnębiające myśli, w tym także te samobójcze. Inne objawy depresji to obniżenie się popędu seksualnego, zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet, kłopoty z pamięcią, koncentracją i snem, zobacz też: pomoc psychologiczna Warszawa.

Nie jest łatwo wyleczyć depresję, należy też pamiętać o tym, że ma ona to do siebie, że może co pewien czas powracać. Procesowi leczenia nadzorowanemu przez specjalistę powinno również towarzyszyć wsparcie i życzliwość ze strony rodziny osoby dotkniętej chorobą.

Leczenie depresji w Warszawie – pomagamy

Osoby zmagające się z depresją oraz ich rodziny zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem w Warszawie.

Szanowni Państwo, w związku o ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, aktualnie prowadzimy tylko zapisy na sesje online czyli przez skype lub telefon. Wszyscy nasi psychoterapeuci rekomendują i oferują tę formę pracy aktualnie.